Dodaj ogłoszenie

Wskazówki rozmowy o pracę

 

 

Po złożeniu CV pozostaje oczekiwać na odzew ze strony rekrutera lub bezpośrednio od potencjalnego pracodawcy. Jeśli już uda się otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to należy się do niej odpowiednio przygotować, aby przypadkiem nie zaprzepaścić swojej szansy na zatrudnienie w wymarzonej firmie. Niestety niektóre osoby popełniają szereg podstawowych błędów, przez co robią kiepskie pierwsze wrażenie. Można mieć wspaniałe CV, ale dla pracodawcy liczy się przede wszystkim to, co ma do powiedzenia kandydat na dane stanowisko pracy, jaką jest osobą i czego można się po nim spodziewać.

 

Co zrobić przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną?

Każdy czeka niecierpliwie na to, aby firma, w której złożyło się CV, nareszcie odpowiedziała i zaprosiła na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to już połowa sukcesu, teraz pozostaje odpowiednio się przygotować, aby zrobić jak najlepsze wrażenie. Rozmowa o pracę jest stresująca, to naturalne, jeśli komuś zależy i chce wypaść jak najlepiej przed potencjalnym pracodawcą. Te kilkanaście lub kilkadziesiąt minut wystarczy do tego, aby wyrobić sobie jakieś zdanie o danym kandydacie i zdecydować o tym, czy da mu się szansę i podpisze z nim umowę. Zacząć należy od podstaw, czyli od odpowiedniego stroju. Najlepszym rozwiązaniem będzie elegancki ubiór o prostym kroju w stonowanych kolorach. Formalny strój kojarzy się z profesjonalizmem, wzbudza zaufanie. Unikać należy dużych dekoltów, odkrytych stóp i gołych nóg, wyzywających ubrań. Kolejną kwestią jest mowa ciała, wyprostowana postawa świadczy o pewności siebie i poczuciu własnej wartości. Wystrzegać należy się przygarbionej i pochylonej sylwetki. Rekruterzy zwracają nawet uwagę na tempo chodzenia, więc warto trochę poćwiczyć. Niezwykle ważne będzie też wyłączenie telefonu, aby nie rozpraszał ani przypadkiem nie przeszkodził podczas rozmowy o pracę.

 

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Na rozmowę kwalifikacyjną zawsze trzeba przyjść punktualnie, spóźnienie będzie jednoznaczne z lekceważeniem i niezorganizowaniem, może to całkowicie przekreślić szansę na zdobycie wymarzonego stanowiska pracy. Wszytko zaczyna się od przywitania, dlatego należy zadbać o odpowiedni wyraz twarzy i spojrzenie. Kontakt wzrokowy powinno się utrzymywać podczas całej rozmowy kwalifikacyjnej, co świadczy o zaangażowaniu i skupieniu na temacie. Niezwykle istotny będzie też pewny uścisk dłoni, który wzbudzi szacunek, a w połączeniu z uśmiechem również sympatię. Pozytywne nastawienie to podstawa, nikt nie lubi ponuraków, a kamienna twarz nie robi dobrego pierwszego wrażenia. Trzeba zachowywać się uprzejmie do wszystkich napotkanych osób po drodze. Należy pamiętać o tym, że siada się dopiero w momencie, gdy uzyska się na to pozwolenie, najczęściej osoba prowadząca rozmowę wskaże miejsce. Powinno się mieć także ręce na wierzchu, aby być w pełni przejrzystym. Na rozmowę kwalifikacyjną należy przyjść dobrze poinformowanym o pracodawcy i firmie, w której chce się pracować. Trzeba wobec tego dowiedzieć się nieco o oferowanych produktach, usługach czy nawet konkurencji. Im więcej będzie się wiedzieć, tym lepiej, bo zwiększy to szanse na przekonanie rekrutera do siebie.

 

O czym pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmówcy bardzo lubią, gdy druga osoba jest w pełni zaangażowana w dialog. Na rozmowie kwalifikacyjnej pojawi się wiele pytań, na które należy odpowiadać konkretnie. Trzeba słuchać dokładnie swojego rozmówcy, aby trafnie odpowiedzieć na jego pytanie. Na niekorzyść kandydata przemawiają wymijające odpowiedzi na niewygodne pytania. Swoje zaangażowanie można wyrazić poprzez zadawanie pytań. Warto przygotować sobie je już wcześniej, doprecyzować wątpliwości. Nie należy obawiać się dopytywania na bieżąco, jeśli pojawią się jakieś nieścisłości. Zawsze trzeba okazywać szacunek, być szczerym i autentycznym. Znaczenie ma życzliwość, ale nie można nadmiernie spoufalać się z rekruterem.

Nawet jeśli nie zna się odpowiedzi na pytanie od rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to nie jest to powód do stresu. Nie są one zadawane po to, aby przejść przez jakiś test na inteligencję. Najważniejsze będzie wykazanie się bystrością i szybką reakcją. Rekruterzy na różne sposoby sprawdzają, jak dana osoba potrafi rozwiązywać problemy, a umiejętność szybkiego reagowania i podejmowania decyzji to bardzo pożądane atuty. Na ostatnim etapie rozmowy o pracę należy dopytać o to, kiedy otrzyma się odpowiedź. Pytając o szczegóły, można pokazać, że jest się bardzo zainteresowanym danym stanowiskiem. Na koniec należy podziękować za rozmowę, uścisnąć dłoń rekrutera.

 

MyJobsi.pl